Anasayfa » Arşiv

zabıt katipliği tayinleri etiketi için arşiv

2013 Zabıt Katipliği Alımı, Genel, Zabıt Katipliği »

[1 Şub 2013 | Yorum yok | 361]
Uzmanlara Göre Zabıt Katipliğinde Hızlı Yazmaya En Uygun Klavye

Türkiye Bilişim Derneği eski yönetim kurulu üyesi Serdar Bilecen, tüm dünya çapında Latin harflerini kullanan 4 klavyeden birinin F klavye olduğunu belirtti.
Arap, Çin ve Kiril vb. alfabeler için özel klavyelerin bulunduğunu belirten Bilecen, Türkçe F klavyenin Latin alfabesini kullanan özel düzenlenmiş 4 klavyeden biri olduğunu söyledi.

Genel, Zabıt Katibi Alımları, Zabıt Katipliği »

[1 Şub 2013 | Yorum yok | 291]
Zabıt Katipliğinde Öğrencilikten Dolayı Tayin

Zabıt katipliği görevindeki öğrencilerin KPSS sınavına girip tercihte bulunmasına bir engel bulunmamaktadır. Zabıt katipliği görevi mensubu bireyin kadrolu yerleri tercih edip kazanmaları durumunda istifa edip başka bir kadrolu komisyonu tercih edebilir. Zabıt katipliği görevi mensubu birey görevine kazanmış olduğu yerde devam edebilir. Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği 27. maddesinde belirtilen öğrenim durumu sebebiyle atama isteme hakkı bulunmakta fakat bu yalnızca komisyonlar arası durumlar ve kadrolu zabıt katipliği görevindeki memurlar için geçerlidir.

Genel, Sözleşmeli Zabıt Katipliği, Zabıt Katipliği »

[23 Oca 2013 | Yorum yok | 261]
Zabıt Katipliğinde Tekrar Sınava Girerek Tayin

Zabıt katipliği görevi mensubu bir birey tekrar zabıt katipliği sınavına girerek tayin isteyebilir mi inceleyelim..
Zabıt katipliği sınavında 2011 yılında hem kadrolu hem de sözleşmeli zabıt katipliği alımı gerçekleştirildi. Bu uygulama ile sözleşmeli zabıt katipliği adaylarına da kadrolu zabıt katipliği sınavına başvuru yapmak hakkı sunuldu. Fakat birçok adalet komisyonu sözleşmeli zabıt katipliği mensuplarını kadroya alıp yeniden kadro açığı oluşturmak istemediği için kendi adalet komisyonunda sınava giren sözleşmeli zabıt katipliği görevi mensuplarını kadrolu zabıt katipliği için tercih etmedi.

Genel, Sözleşmeli Zabıt Katipliği, Zabıt Katipliği »

[23 Oca 2013 | Yorum yok | 472]
Zabıt Katipliğinde Eş Durumu Nedeniyle Tayin

Zabıt katipliğinde eş durumundan dolayı yapılan tayinlerde tayin isteyecek zabıt katipliği görevi mensubu kişinin bulunduğu adliyede en az 1 yıl çalışmış olması, geçiş yapmak istediği adliyede zabıt katipliği için boş kadro olması ve kamu elemanı olan eşinin kurum içi görev yeri değişikliği mümkün olmayan ya da mevzuat gereğince mecburi yer değiştirmeye tabi tutulan bir işte çalışıyor olması gerekmektedir. Bu duruma şu şekilde örnek verebiliriz; eşi belediyede görev yapan bir zabıt katipliği görevi mensubu kişi zabıt katipliğinde eş durumundan tayin isteyebilir.

Genel, Zabıt Katipliği »

[23 Oca 2013 | Yorum yok | 253]
Zabıt Katipliğinde Can Güvenliğine Nedeniyle Tayin

Sözleşmeli Eleman Çalıştırılmasına Dair Esaslar’da zabıt katipliğinde can güvenliği nedeniyle tayine yer verilmemiştir. Bunun yanı sıra Adalet Bakanlığı Memur Sınav, Atama ve Nakil Yönetmeliği’ne göre “zabıt katipliği görevli olduğu alanda çalışmaya devam etmesi hayati anlamda büyük tehdit oluşturanların, başka bir ile atamaları yapılabilir.” denmektedir. Eğitim nedeniyle tayindeki gibi bu durum da yargıya intikal ettiğinde olumlu cevap gelecektir.